Miastownik Miasta Reklama Newsomania Kontakt
Next
mapka


       To serwis 335 stron miejskich, powiązanych ze sobą zależnościami terytorialnym. W każdym z serwisów znajdziesz informacje lokalne i regionalne ze wszystkich dziedzin życia:miastownik

Miastownik.pl to grupa powiązanych ze sobą stron wszystkich miast powiatowych w Polsce. Celem projektu jest stworzenie portali miejskich dla aktywnych internautów, gdzie użytkownicy znajdą najnowsze wiadomości z miasta, regionu i całego kraju, sprawdzą zbliżające się wydarzenia, poszukają pracy.
informuj

Chcemy dać szansę, wszystkim aktywnym ludziom, tworzenia każdego z serwisów oddzielnie. Wrzucania informacji o nadchodzących wydarzeniach, interesujących miejscach, a także komentowania wszystkich informacji, wydarzeń i opinii. Udostępniamy dział darmowych ogłoszeń. Oddajemy w Wasze ręce bazę firm i forum. Liczymy na to, że z pomocą Internautów każdy serwis będzie ewoluował i stanie się wyjątkowym narzędziem informacyjno – rozrywkowym.
reklama

Next
Spacer


news

Elektroniczna identyfikacja Poznaniaka

Już za pół roku każdy poznaniak będzie mógł odebrać swoją PEK-ę - kartę aglomeracyjną, która zastąpi komkartę, portmonetkę, a może nawet kartę stałego klienta pralni chemicznej - informuje "gazeta"

- Będę mógł swobodnie wchodzić do wydziału architektury. Bo do tej pory, aby się tam dostać, musiałem dzwonić do drzwi - mówi "Gazecie" prezydent Ryszard Grobelny. W poniedziałek odebrał PEK-ę (Poznańską Elektroniczną Kartę Aglomeracyjną), jedną z pierwszych wydrukowanych przez Centrum Personalizacji Kart działające na Politechnice Poznańskiej. - No chyba że urzędnicy zrobią panu prezydentowi psikusa i zablokują tę opcję - wtrąca prof. Adam Hamrol, rektor politechniki.

PEKA ma zastąpić przynajmniej kilka kart noszonych dziś przez nas w portfelach. To PEK-ę - nie komkartę - będziemy doładowywać w punktach MPK (a wkrótce także w biletomatach). Na jeden wspólny bilet na komunikację miejską i podmiejską musimy jeszcze poczekać przynajmniej kilka lat. Ale karta aglomeracyjna wprowadzi przynajmniej jedno uproszczenie. Mieszkaniec np. Murowanej Gośliny, który pracuje w Poznaniu, zamiast dwóch nośników biletów - podmiejskiego przewoźnika i MPK - będzie miał tylko jedną kartę, a na niej wgrane oba bilety.

Z czasem PEKA zastąpi karty biblioteczne. Będziemy mogli zapłacić nią za parkowanie w Strefie Parkowania. Najpierw jednak wszystkie biblioteki muszą zostać skomputeryzowane, a Zarząd Dróg Miejskich musi wymienić parkomaty na takie, które będą w stanie przeczytać kartę. - Zarząd jest pozytywnie nastawiony do tego pomysłu - mówi Radosław Frankowski, kierownik projektu PEKA w wydziale organizacyjnym poznańskiego Urzędu Miasta.

Za parkowanie, wstępy na pływalnie i do muzeów zapłacimy pieniędzmi z elektronicznej portmonetki, także zapisanej na karcie. Portmonetkę napełnimy przelewem lub wpłacając pieniądze w banku. Z takiej portmonetki płaci się łatwo i szybko, bo jeśli opłata nie przekracza 50 zł, nie musimy podawać PIN-u. Już dziś tzw. mikropłatności przyjmuje McDonald's i sieć Euro-Aptek. Montażem specjalnych terminali interesują się poznańscy taksówkarze.

PEKA ma pełnić rolę elektronicznego podpisu. Zamiast podpisywać się na druku i wysyłać go do urzędu, będziemy autoryzować wypełniony na ekranie komputera dokument wkładając kartę do specjalnego czytnika. Urządzenia miasto chce udostępnić poznaniakom bezpłatnie.

Miasto stworzy stronę www, na której sprawdzimy stan naszej PEK-i: ile książek wypożyczyliśmy z jakiej biblioteki, ile pieniędzy mamy w e-portmonetce.

1 lipca zaczyna się pilotaż karty. Dostanie ją 2 tys. osób: urzędnicy, strażnicy miejscy, uczniowie Zespołu Szkół Komunikacji i dziennikarze. Po pięciu miesiącach testów rozpocznie się wydawanie darmowych kart mieszkańcom. Kto zgubi PEK-ę, za nową będzie musiał zapłacić. Oddając komkartę, otrzymamy zwrot kaucji, którą za nią wpłaciliśmy. - To ma być jeden z elementów, który zachęci poznaniaków do korzystania z PEK-i - mówi Frankowski.

Każda karta będzie inna, dostosowana do potrzeb użytkownika. Prezydent Grobelny otworzy wszystkie drzwi w magistracie zbliżając swoją PEK-ę do czytnika. Ale już np. karta ucznia technikum komunikacji w ten sposób nie zadziała.

Na karcie będzie można zapisać dowolne aplikacje. PEKA może zastąpić kartę lojalnościową ulubionej pralni, szkolną kartę obiadową. Pracodawca będzie mógł zapisać na kartach swoich pracowników tysiąc kupionych im w prezencie biletów do kina. - Możliwości informatyki są dziś nieograniczone, czy nam się to podoba, czy nie - stwierdza filozoficznie prof. Hamrol.

Identyfikująca karta może stać się narzędziem kontroli. Przesuniemy ją przed czytnikiem wchodząc do biura, na mecz lub organizowaną przez miasto imprezę. I już wiadomo, gdzie i kiedy byliśmy. - To znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa - podkreślają urzędnicy.

System PEKA będzie kosztował miasto 8 mln euro, przy czym pieniądze te pochodzą z unijnej dotacji.

wiadomość z Poznania
polityka prywatnosci
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją